Modele plastikowe Ships of Columbus: Nina, Pinta and Santa Maria Sailing Ships (3 Kits) Lindberg 223 skala 1/144

Cena produktu: 119.00
Zamawiana ilość:

ilość: 1

Modele plastikowe okrętów floty Krzysztofa Kolumba z wyprawy w 1492 roku, karaka Santa Maria i karawele Pinta i Nina, Lindberg, skala 1/144. Zestaw zawiera: dwanaście wyprasek z częściami modeli (po cztery na model) i części podstawki; arkusz kalkomanii; instrukcja, modele w skali 1/144.

Wymiary po złożeniu:

Nina: dł. 13cm, wys. 13cm; Pinta: dł. 16cm, wys. 13cm; Santa Maria: dł. 16cm, wys. 15cm.


Karawela, to średniej wielkości historyczny typ żaglowca, wywodzący się z obszaru morza śródziemnego. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa carabus i greckiego καραβος, które Arabowie wymawiali jako qārib. Karawele miały poszycie stykowe i najczęściej trzy maszty o ożaglowaniu łacińskim (skośnym). Ich przystosowanie do pływania ostro do wiatru przyczyniło się do europejskich wypraw przez ocean, zapoczątkowanych przez Henryka Żeglarza (1394-1460). Karawle szybko stały się ulubionym typem statków odkrywców z XVI wieku. W krajach arabski używane są do dziś pochodne karaweli dhow

Karaka (lub Karraka) — typ historycznego trzymasztowego, rzadziej czteromasztowego statku żaglowego. Jeśli przyjrzymy się "genealogi" karaki, to na za jej przodka należy uznać knary Normanów o poszyciu zakładkowym. Z czasem spopularyzowany typ jednomasztowej łodzi zaczęto rozbudowywać aby móc się bronić lub atakować. Po dodaniu kaszteli z blankami, powstał Nef. Następnie zmiana położenia steru z boku kadłuba na tył i powiększenie ładowności dała Koge i większy od niej Holk. Rozbudowa o dodatkowe maszty i artylerie dała początek karace.

Parametry produktu

Skala (modelu, kopii, etc.) 1:144